بک لینک چیست؟

بک لینک به لینکی بیان کرده می گردد که از سایتی، به سایتی دیگر داده می گردد. بک لینکها سنگ بنای ارتباطی شبکه جهانی هستند و بدون وجود آنها، عملا گشت و گذار در اینترنت معنایی نخواهد داشت. تصور کنید که پشت کامپیوتر خود نشسته اید و آدرسی را در مرورگر خود نوشته و دکمه اینتر را فشار می‌دهید. صفحه ای باز می گردد اما در آن لینکی برای ادامه وجود ندارد. مجبور می‌شوید تا دوباره آدرس اینترنتی دیگری را در مرورگر خود نوشته و این عملیات را از سر گیرید. لحظه ای را تصور کنید که صفحات اینترنت تماما عاری از لینک باشند. حتی هنگامی که عبارتی را در موتور جستجوگری می‌نویسید و دگمه اینتر را فشار می‌دهید، نتایج حاصله، مجموعه ای از لینک هایی می‌باشد که شما را به صفحاتی از وب سایت‌های مختلف هدایت خواهند نمود.
بک لینک‌ها، پشتوانه و اعتبار یک وب سایت در نتایج حاصل از موتورهای جستجوگر هستند. یکی از ملاک‌های ارزش دهی به وب سایت‌ها از دید موتورهای جستجوگر، تعداد و کیفیت بک لینکهای وب سایت‌ها می‌باشد. هر چه رقابت بالاتر می‌رود، ارزش بک لینکها نیز بیشتر به چشم می‌آیند.
روش‌های گرفتن بک لینک
وقتی صحبت از گرفتن بک لینک به میان می‌آید، مردم عموما روی خوشی از خود نشان نمی‌دهند. این موضوع صحت دارد که ساخت لینک برای وب سایت، کاری طاقت فرسا، وقتگیر و سخت می‌باشد. حتی در بعضی اوقات، اینکار، نیازمند هوشی سرشار از خلاقیت و ذکاوت می‌باشد. در زیر، به ارائه چند روش خواهیم پرداخت که به شما یاری خواهد نمود تا لینک‌هایی را برای وب سایت خود بسازید. در نظر داشتن این نکته نیز ضروری می باشد که این روشها، فقط، روشهای استانداردی می‌باشند و روش‌های دیگری نیز برای اینکار هست.
۱) نوشتن مطالبی نو و بینظیر که باعث گرفتن لینک از وب سایت های دیگر خواهد گردید.
۲) از طریق تبادل لینک با وب سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر
۳) کامنت گذاری در وبلاگ‌ها
۴) مشارکت در تالارهای گفتگو و بهره گیری از آدرس وب سایت بعنوان امضا
۵) مقاله نویسی و ارسال آن به دایرکتوری های مقالات
۶) خرید بک لینک از وب سایت‌های ارائه دهنده
۷) وب سایت‌های آگهی
تفاوت لینک و بک لینک
در علم سئو، اصطلاحا به لینکی که از سایتی به وب سایت دیگر داده می گردد، بک لینک بیان کرده می گردد. جالب می باشد بدانید که تفاوت اساسی بین لینک و بک لینک وجود ندارد. اساسا در علم طراحی وب سایت، به آن لینک، و در علم بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر یا سئو، به آن، بک لینک اطلاق می گردد.

این مطلب را هم بخوانید :   ساخت برند معتبر و تضمین فروش برای فروشنده و بازاریاب

سایت ما حاوی مقالات مفید آموزشی درباره سئوی سایت است

برای پیدا کردن مطلب مورد نظر می توانید موضوع مورد نظر خود را جستجو نمایید

 

بک، در انگلیسی، به معنای پشت و حامی می باشد و چیزی که باعث شده می باشد تا در علم سئو، به لینک‌ها، بک لینک بیان کرده گردد، اعتباری می باشد که بک لینک‌ها، به وب سایت گیرنده بک لینک خواهند داد. افزایش رتبه وب سایت و نیز افزایش پیج رنک، سبب ایجاد اصطلاحی به نام بک لینک، یا لینک حامی شده می باشد.
محاسن بک لینک‌ها
دنیای اینترنتی بدون وجود لینک، معنایی نخواهد داشت. لینک‌ها، ارتباط دهنده وب سایت‌ها و صفحات اینترنتی هستند درست همانگونه که گوشی‌های تلفن همراه، امروزه، تأثیر بسزایی را در ارتباط و در دسترس بودن مردم، بازی می کند. امروز زندگی بدون وجود این وسایل ارتباطی، معنایی نخواهد داشت. در چند قدم آن طرف‌تر، در دنیای مجازی، لینک‌ها، پل ارتباطی بین صفحات هستند و زندگی در دنیای اینترنتی نیز بدون وجود چنین ابزارهای ارتباطی، معنایی نخواهد داشت.
۱) بالا رفتن رتبه وب سایت با افزایش تعداد و کیفیت بک لینک‌ها
۲) افزایش پیج رنک وب سایت
۳) ایندکس شدن سریعتر صفحات وب سایت
۴) افزایش ارزش نسبی صفحات داخلی وب سایت
۵) افزایش احتمال ورود بازدید کنندگان به وب سایت از طریق کلیک بر روی لینک
۶)مرتبط سازی صفحات مرتبط در شبکه جهانی وب
معایب بک لینک ها
عموما بک لینک‌ها، بیشتر از آنکه معایب داشته باشند، دارای محاسن هستند. اما با وجود این، لینک‌ها ضررهایی نیز برای وب سایت و به ویژه شبکه جهانی وب خواهند داشت که در زیر به ذکر چند نمونه خواهیم پرداخت.
۱) افزایش آشفتگی در اتصالات شبکه جهانی وب
۲) می‌تواند موجب هرز بیهوده فضا و مکان در شبکه جهانی وب گردد.
۳) می‌تواند به عنوان اسپم شناخته گردد.
۴) شلوغ سازی صفحات و افزایش سردر گمی کاربران
اینترنت، با سرعت زیادی در حال گسترش می باشد و هر روزه، میلیون‌ها صفحه جدید در اینترنت ساخته خواهند گردید. با افزایش لینک‌ها، و به ویزه، لینک‌هایی که بعنوان اسپم شناخته می شوند، سرعت محاسبات پیج رنک در سراسر شبکه جهانی وب، پایین‌تر خواهد آمد. لحظه‌ای نشسته و تصور کنید که چه اندازه از مطالب اینترنت، تکراری و اسپم هستند و چه اندازه لینک‌های اسپم در اینترنت وجود دارند. لحظه‌ای پیش خود محاسبه کنید که چه اندازه فضای وب سرورها، و چه اندازه فضای سرورهای موتورهای جستجوگر، صرف ذخیره سازی مطالب اسپم و تکراری شده می باشد و چه اندازه لینک‌های اسپم در اینترنت پراکنده شده اند که باعث کاهش سرعت محاسبات پیج رنک در سراسر اینترنت خواهد گردید.

این مطلب را هم بخوانید :   قلق های سئو:بک لینک چیست؟ چگونه بهترین بک لینک ها را بسازیم؟

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک ها بطور ویژه ایی برای سئو SEO بسیار ارزشمند هستند. زیرا آنها نشان دهنده ی «رای اعتماد» وب سایتی به وب وب سایت دیگر هستند.
اساسا، بک لینک ها به وب وب سایت شما یک سیگنال برای موتورهای جستجو هستند، که نشان می دهند دیگران به محتوای وب سایت شما اطمینان دارند. اگر تعداد زیادی از وب سایت ها به یک صفحه وب یا وب وب سایت لینک بدهند، موتورهای جستجو می توانند نتیجه بگیرند که محتویات این لینک ارزشمند می باشد و ارزش پیوند دادن و نمایش در نتایج موتورهای جستجو (SERP) را دارند. پس، به دست آوردن بک لینک ها می تواند تاثیر مثبتی بر جایگاه رتبه بندی وب سایت و یا قابلیت دیده شدن در نتایج جستجو را داشته باشد.
 

به دست آوردن و دادن بک لینک

به دست آوردن بک لینک یک جزء ضروری از سئوی خارج از وب سایت (off-site SEO) می باشد. فرایند به دست آوردن این پیوندها به عنوان ساختن پیوند یا به دست آوردن پیوند (Link Earning یا Link Building) شناخته می گردد.
بعضی از لینک ها به گونه ذاتی بیشتر از دیگران ارزشمند هستند. پیوندهایی از سایتهای قابل اعتماد، محبوب و معتبر، مطلوب ترین بک لینک ها برای کسب شدن هستند. در حالی که پیوند از وب سایت های کم قدرت، وب سایت های مملو از هرزنامه یا Spam کم ارزش یا بی ارزش ترین پیوند ها هستند. چه یک پیوند قابلیت دنبال شدن داشته باشد یا نه، ارزش یک پیوند را دست کم نگیرید. تنها ذکر شدن نام وب وب سایت شما در یک وب وب سایت با کیفیت بالا می تواند تبلیغ خوبی برای وب سایت شما باشد. قابلیت دنبال شدن  Follow یا دنبال نشدن nofollow در تگ یک لینک به موتورهای جستجو نشان می دهد که آیا برای این پیوند ارزش قائل گردد یا خیر. (موتورهای جستجو همیشه در حال به اصطلاح خزیدن Crawling از وب سایتی به وب وب سایت دیگر از طریق پیوند های آنها به یکدیگر هستند. موتور های جستجو در این خزیدن محتویات وب وب سایت ها را فهرست بندی و رتبه بندی می کنند. وقتی یک کاربر چیزی را جستجو می کند موتور جستجو از فهرستی که خود ساخته پاسخ هایی را به کاربران نمایش می دهد. برای اطلاعات بیشتر مقاله چگونگی معرفی یک وب وب سایت به گوگل از وب وب سایت دارکوب را مطالعه فرمایید).
همانگونه که بعضی از بک لینک هایی که شما کسب کرده اید به یک اندازه ارزشمند نیستند، لینک هایی که به وب سایت های دیگر ایجاد می کنید نیز ارزش های متفاوتی دارند. به همین جهت شما با ذکر کردن یک پیوند در وب سایت خود با مشخص کردن اطلاعاتی در تگ آن پیوند (Follow or noFollow) نظر خود را درمورد آن وب سایت مشخص می کنید، و متعاقباً این متا دیتا ها Meta Data تاثیر مهمی در لینک سازی خواهند داشت.
 

این مطلب را هم بخوانید :   نکته سئو : خرید رپورتاژ چیست و اصولا خرید رپورتاژ به چه معنا است؟

بک لینک های رقابتی

به دست آوردن بک لینک ها می توانند بسیار زمان بر باشد. وب سایت های جدید یا افرادی که به فکر گسترش رد پای کلمات کلیدی هدف خود در فضای وب هستند، ممکن می باشد ندانند که از کجا بایستی شروع کنند. اینجاست که پژوهش درمورد بک لینک های رقابتی آغاز می گردد. با مطالعه پروفایل بک لینک های یک رقیب (مجموعه ایی از پیوند های صفحات وب و دامنه ها) که هم اکنون دارای رتبه خوبی در حوزه کلمات کلیدی هدف شما می باشد، شما می توانید در یابید که از کجا بایستی شروع به بک لینک سازی کنید. ابزاری مانند Open Site Explorer می تواند در یافتن بک لینک های یک دامنه به شما یاری کند تا از آن پیوندها برای فرآیند لینک سازی خود بهره گیری کنید.