تاکتیک‌های جذب مشتری بیشتر برای فروشگاه اینترنتی

در این پست ما قصد داریم نگاهی به تعدادی از تاکتیک‌های بازاریابی بی اندازیم. هر کسی که یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده می باشد بایستی یک استراتژی طولانی مدت برای رشد داشته باشد و خیلی مهم می باشد که فرق بین تاکتیک و استراتژی را تشخیص دهد. شما بایستی اهداف، استراتژی و تاکتیک‌های به همین ترتیبی که اظهار گردید برای خود تعریف کنید. به‌گونه مثال، فرض کنید شما یک فروشگاه لباس برای حیوانات خانگی راه انداخته‌اید:

هدف: جذب ۱۰۰۰ صاحب حیوان خانگی در پایگاه داده‌ها

استراتژی: مد کردن لباس سگ‌های کوچولو!

تاکتیک‌ها: حراج لباس‌های شنا تابستانی سگ‌های کوچولو، طراحی پست‌های اینستاگرامی از سگ‌های شیک، فرستادن خبرنامه هفتگی از شیک‌ترین سگ‌های جهان، راه‌اندازی مسابقه شیک‌ترین سگ (همراه با جایزه) با هشتگ #سگتان_را_معرفی_کنید، ساخت اپلیکیشن موبایل با مضمون “لباس تن سگت کن”

تاکتیک‌ها مجموعه اقداماتی هستند که شما برای عملیاتی کردن استراتژی بکار می‌گیرید. اما رایج‌ترین تاکتیک‌ها که می‌توانید به عنوان بخشی از پیاده‌سازی استراتژی بهره گیری کنید کدام ها هستند؟ در ادامه به ۱۰ تاکتیک برای جذب مشتری بیشتر در فروش اینترنتی شما می‌پردازیم.

۱- حراجی راه بی اندازید

تخفیف گذاری شاید یک استراتژی طولانی مدت نباشد اما می‌تواند به شدت در جذب مشتری جدید برای فروشگاه شما مفید باشد. هزینه جذب مشتری را تعیین کنید و از این طریق ببینید توان اعمال چه اندازه تخفیف (به اندازه محدودی از کالا یا تعداد) را در جهت کسب مشتری‌های جدید دارید. سپس به‌وسیله‌ی شبکه‌های اجتماعی و بلاگ آن را به همه معرفی کنید. فقط مراقب جذب شدن دلالان باشید، زیرا این مشتریان ممکن می باشد برای کسب‌وکار شما ارزش چندانی نداشته باشند.

۲- یک مسابقه راه بی اندازید

مسابقات می‌توانند روشی سرگرم کننده و جالب برای به سر زبان انداختن فروشگاه شما باشد، اما این را هم یادتان باشد که مسابقه را به سمت برند خود هدفمند کنید. مثلاً اگر لباس زنانه می‌فروشید مسابقه “بامزه‌ترین حیوانات خانگی” را راه نی اندازید. شما می‌توانید به‌وسیله‌ی ساخت یک مکانیزم رأی‌گیری (مانند سیستم رأی‌گیری تلگرام) حداکثر خروجی را از مسابقات بگیرید. به‌گونه مثال شرکت‌کنندگان می‌بایست برای بردن یا شانس مجدد دوستان خود را وارد رأی‌گیری کنند.

۳- نمونه‌های رایگان بدهید

بیشترین کاری که می‌توانید برای کاهش موانع در این راه که مشتری بهره گیری از کالای شما را تجربه کند پیشنهاد رایگان می باشد. شاید با در نظر گرفتن محصول شما زیاد اقتصادی به نظر نیاید، اما اگر هزینه این پیشنهاد پایین باشد، ارزش امتحان کردن را دارد.

۴- وارد شراکت شوید

همکاری با یک شریک غیر رقابتی اما تکمیل کننده مخاطب شما می‌توانید یکی از راه‌های به شدت مؤثر در جذب مشتری‌های جدید باشد. این مسئله می‌تواند به سادگی تبادل ترافیک بین سات شما و وب سایت همکار شما باشد – به‌گونه مثال در فروشگاه اینترنتی کسی که کفش زنانه می‌فروشد یک بنر دیجیتالی از وب سایت خود که کیف زنانه می‌فروشید و محدوده مخاطب مشترک دارید، بگذارید با این مضمون که “آیا کیف‌های این فروشگاه را امتحان کرده‌اید” و بابت آن بخشی از درآمد خریدهایی که از طریق ترافیک آن بنر ایجاد شده به همکار خود بپردازید، که این روش می‌تواند متقابل باشد.

 

۵- یک محتوای هدف‌گذاری شده برای بلاگ بنویسید

این روش زودبازده نیست اما نوشتن یک محتوای معتبر و جالب در محدوده متنی فروشگاه اینترنتی شما سود خوبی در طولانی مدت برای شما خواهد داشت. محتوای هدف‌گذاری شده یاری خواهد نمود وب سایت فروشگاه شما برای موتورهای جستجو بهینه گردد (سئو – SEO) و مشتری‌های ارجینال را برای شما جذب کند. حتی باعث خواهد گردید بازدیدکننده‌هایی که از محتوای شما هیجان‌زده می شوند، محتوای شما را به اشتراک بگذارند. هر فروشگاه اینترنتی مناسب تر می باشد به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود یک محتوای وبلاگی داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید :   نکته کلیدی بهینه سازی سایت:شبکه های اجتماعی جایی برای وقت گذارنی یا کسب درآمد؟

۶- محصولات و خدمات جدید ارائه دهید

موضوع کاملاً واضح می باشد، اما نکته این می باشد که یک روش فوق‌العاده مؤثر برای جذب مشتری‌های کاملاً جدید این می باشد که محصول و خدمات کاملاً جدید ارائه دهید. خیلی هم لازم نیست پیچیده‌اش کنید، حتی می‌تواند به سادگی یک بسته‌بندی جدید یا قیمت‌گذاری جدید باشد.

۷- تبلیغ کنید

یک از ابتدایی‌ترین روش‌های جذب افراد جدید به سمت یک کالا یا یک سرویس تبلیغ می باشد اما بحث این می باشد که فراموشش نکنید! از سرویس‌های تبلیغات در فضای وب مثل Google Ads را به‌گونه آزمایشی بهره گیری کنید تا زمانی که هدفمندی خود را دقیق تنظیم کنید و هزینه‌ای را که می‌خواهید بابت آن بپردازید تعیین کنید.

۸- وارد شبکه‌های اجتماعی شوید

در عصر شبکه‌های اجتماعی بازاریابی مؤثر فقط این نیست که از مردم درخواست کنید که به سمت شما بیایند، بایستی وارد کانال‌هایی مثل فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و ده‌ها شبکه اجتماعی مشهور شوید که مشتری‌های شما آنجا حضور دارند. شبکه‌های اجتماعی که با کسب‌وکار شما جور درمیایند انتخاب کنید و به‌گونه معتبر وارد این کانال‌ها شوید. به یاد داشته باشید شبکه‌های اجتماعی نه‌تنهای فضایی می باشد که به‌راحتی مردم را به سمت کسب‌وکار شما می‌کشاند، بلکه به شما یاری می کند داستان کسب‌وکار خود را خلق کنید که افراد آن را با بقیه به اشتراک بگذارند.

۹- افراد را به اولین خرید از شما تشویق کنید

خرید از خود را برای اولین بار آن‌قدر شیرین کنید تا ببینید چقدر بازدیدکننده و مشتری جذب شما می شوند. بعضی از فروشگاه‌های آنلاین تخفیف‌های کوچک برای اولین خرید پیشنهاد می‌دهند. نکته مهم این می باشد که محسوس و شفاف کنید که اگر مشتری همین ‌الان خرید کند چه اتفاقی می‌افتد.

۱۰- توصیه‌ها

مناسب ترین و مسلماً ارزشمندترین روش جذب مشتری زمانی می باشد که مشتری‌های هیجان‌زده شما کسب‌وکارتان را به یک دوست توصیه می‌کنند. وقتی این روش خوب جواب بدهد، تمام طریقه بازاریابی شما توسط مشتری‌های هیجان‌زده و خوشحال انجام می گردد و این یعنی شما بجای اینکه زمان خود را صرف آوردن افراد بکنید، فروشگاه اینترنتی خود را اداره می‌کنید. توصیه‌ها می‌توانند به صورت طبیعی با روش بازاریابی دهان به دهان شکل بگیرند (تمرکز روی محصول عالی، قیمت عالی و خدمات مشتریان عالی، همه‌ی این‌ها می‌توانند به تنهایی شما را بالا ببرند) اما شما همچنین می‌توانید یک برنامه بازاریابی بر اساس توصیه‌ها را نیز پیاده‌سازی کنید.

ترفندهای بازاریابی برای افزایش دنبال کننده‌ها در اینستاگرام (قسمت دوم)

یک استراتژی قوی و متعهدانه در تأثیر شما در بازار، بدون شک با تعداد دنبال کننده‌ها و اندازه جامعه‌ای که ساخته‌اید قابل نظاره می باشد. برای یاری به این موضوع شما جامعه خود را در اینستاگرام بر اساس استراتژی مخصوص به خود بسازید، مجموعه‌ای از ترفندهای و راهنماها جمع‌آوری شده می باشد.

در قسمت اول این مقاله به ترفندهایی مانند بهره گیری از هشتگ ها، میزبانی از یک به عهده گیرنده و برگزاری مسابقات در شبکه‌های اجتماعی مطرح گردید که در این قسمت به سه ترفند دیگر از این موضوع می‌پردازیم.

این مطلب را هم بخوانید :   تکنیک سئو (SEO) : چگونه سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی تهیه کنم

۴- با سفیران برند تجاری همکاری کنید

یک راه دیگر برای جذب دنبال کننده در اینستاگرام، همکاری با سفیران برند می باشد. یک سفیر برند محصولات و خدمات برند شما را تائید می کند همچنان که هویت کسب‌وکار شما را در ظاهر، رفتار، در ارزش‌ها و صدای برند شما در بر دارد. به افرادی که به نظر نسبت به محصول، خدمات و پیام تجاری شما خیلی مشتاق هستند فکر کنید و با آن‌ها ارتباط بگیرید.

برخورداری از این سفیران برند به علت های بسیاری مفید می باشد که مستقیماً با جذب مخاطب و دنبال کننده بیشتر و ساختن جامعه تجاری شما در ارتباط می باشد. مانند:

سایت ما حاوی مقالات مفید آموزشی درباره سئوی سایت است

برای پیدا کردن مطلب مورد نظر می توانید موضوع مورد نظر خود را جستجو نمایید

 

 • مطابقت برند شما با نیاز افراد
 • افزایش دسترسی به شبکه‌های اجتماعی شما
 • یاری به حفاظت از شهرت شما در فضای آنلاین
 • به وجود آوردن تبلیغات دهان به دهان مثبت
 • یاری به افزایش ترافیک در وب سایت شما
 • یاری به افزایش آگاهی از برند شما در دیگر شهرهایی که در آن‌ها حضور ندارید

برای شرکت The Juice Truck، سفیران برند یا جزو افراد تیم آن‌ها هستند یا افراد مستقلی هستند به برند آن‌ها عشق می‌ورزند و کاری که این برند می کند را طرفداری می‌کنند.

برمن این‌گونه تبیین می‌دهد: “همانند یک  به عهده گیرنده، ما به دنبال فردی هستیم که جامعه‌ای را بساز و ارزش‌های ما را با آن‌ها به اشتراک بگذارد. این فرد شخصی می باشد که از قبل عضو اصلی جامعه ما می باشد. یک راه خیلی خوب این می باشد که از این افراد پیش روی تمام طرفداری‌هایی که از تیم ما کردند سپاسگزار باشیم.” وقتی The Juice Truck به دنبال سفیران برند می باشد، این سؤالات را مطرح می کند:

آیا این شخصی می باشد که ارزش‌های برند ما را به اشتراک می‌گذارد؟


آیا این شخصی می باشد که ما تمایل داشته باشیم خارج از فضای ارتباط حرفه‌ای با او وقت بگذرانیم؟

آیا این شخصی می باشد که ما قادر باشیم بجای یک ارتباط یک بار مصرف یک ارتباط طولانی مدت با او داشته باشیم؟

با طرح این سؤالات و با دقت در نظر گرفتن تمام خصوصیات یک سفیر برند یا برنامه یک سفیر برند، شما مطمئن خواهید بود که در جهت رشد دنبال کننده‌های اینستاگرام و جامعه خود در شبکه‌های اجتماعی هستید.

۵- در جستجوی یک جامعه باشید

با وجود بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر، دیگر اهمیتی ندارد که نیچ (niche) شما – یک اصطلاح بازاریابی مبنی بر ایجاد یک تفاوت مخصوصا به خوبی فرق محصول شما با دیگر محصولات در بازار احساس گردد – چطور باشد و یک جایگاه بسیار خوب وجود خواهد داشت تا شما به راحتی قادر باشید افراد مخاطب خود را پیدا کنید. حتی اگر کسب‌وکار شما در زمینه غذا، مد، سلامتی یا تکنولوژی باشد، مطمئناً جامعه‌ای برای پیوستن و ارتباط گرفتن با آن هست.

جوامعی که به برند یا صنعت شما مربوط هستند شناسایی کنید و به موردها زیر توجه کنید:

 • شاخص‌ترین افراد تأثیرگذار (influencers) در قلب جامعه مورد نظر
 • هشتگ هایی که در این جامعه مورد بهره گیری قرار می‌گیرند
 • سبک عکس‌ها و نوع موضوعاتی که در جامعه مورد نظر بهره گیری می گردد (به‌گونه مثال، آیا مخاطب به سؤالات شما در پست‌ها پاسخ می‌دهد؟ به پیشنهادهای ویژه و مسابقات چطور؟ به چیزهایی که درست کار می کند گوش کنید و توجه داشته باشید.)
 • چه کسانی را شاخص‌ترین افراد تأثیرگذار (influencers) در پست‌های خود منشن و تگ می‌کنند و در چه موقعیتی این کار را انجام می‌دهند.

بعد از اینکه خود را به‌صورت واقعی داخل جامعه ‌اینستاگرامی خود جا انداختید و به و به‌صورت معتبر به این جامعه ملحق شدید، از اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید برای هدایت و جهت‌دهی استراتژی اینستاگرام خود بهره گیری کنید. اگر امکانش هست، حتی بردن جامعه آنلاین به حالت آفلاین نیز ایده بسیار جالبی می باشد. همچنین شرکت The Juice Truck نیز قدرت ساختن جامعه از طریق هم ارتباطات آنلاین و هم آفلاین تشخصی داده می باشد و پیشنهاد‌های زیر را برای هر فعالیتی مربوط به برند پیشنهاد می‌دهد:

 • داستان خود را بازگو کنید، و داستان بقیه اعضای جامعه خود را بدانید. به عنوان یک کسب‌وکار کوچک دوست دارید کار دیگر کسب‌وکارها را نیز ببینید، پس به دنبال ارتباط گرفتن باشید و همکاری‌ها را آغاز کنید.
 • محتوای خود را قابل اشتراک‌گذاری کنید، پس جامعه شما مشتاق می گردد با شما وارد تعامل گردد و داستان شما را دنبال کند.
 • از رویدادهای حضوری و آفلاین با هدف‌گذاری میزبانی کنید. همیشه از خود سؤال کنید چه چیزی انتظار دارید به دست بیاورید و جامعه شما انتظار دارید به چه چیزی دست یابد.
 • از خود بپرسید که چرا شما در حال ایجاد یک جامعه هستید، و مرتباً این را به خود یادآوری کنید.

جامعه شما هسته‌ی موفقیت برند شما می باشد، پس زمانی که صرف ساختن و رشد این دارایی مهم می‌کنید، هیچگاه هدر نمی‌رود.

۶- محتوای ویدیویی به اشتراک بگذارید

ویدیو در کانون بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۶ بود و هنوز هم اهمیت آن به همان شدت ادامه دارد. پس اگر قصد دارید توجه بیشتری را به برند خود جلب کنید و دنبال کننده‌های خود را افزایش دهید، بهره گیری از ویدیو تضمین‌ شده‌ترین راه می باشد. همان‌گونه که بسیاری از زیبایی‌های اینستاگرام در دل توانایی داستان‌گویی از طریق پست‌های شما جای گرفته می باشد ، ویدئو به شما این امکان را می‌دهد که این کار را حتی بیشتر به‌صورت پویا انجام دهید.

محتواهای ویدیویی روشن، سرگرم‌کننده و تعاملی خلق کنید که افراد بخواهند دوستان خود را در این پست‌ها تگ کنند. چند تا از ترفندهای ساخت ویدیو برای شبکه‌های اجتماعی شامل موردها زیر می گردد:

 • از قدرت داستان‌گویی بهره گیری کنید.
 • از مشتری یک قهرمان بسازید با آن‌ها وارد تعامل شوید.
 • دست روی احساسات مخاطبان خود بگذارید (که باعث به اشتراک‌گذاری می گردد)

برای بالا بردن سطح محتوایی پست‌های ویدئویی خود در اینستاگرام، متخصصین شبکه‌های اجتماعی پیشنهادهای زیر را در جهت روش‌های بهره گیری ویدیو در استراتژی بازاریابی محتوای شما اراده می‌دهند:

 1. از پیش‌نمایش محصول فیلم بگیرید و جواب سؤالات متداول مشتریان را در پست بدهید.
 2. یک مجموعه نمونه بصری از کار خود را ایجاد کنید.
 3. پیشنهادهای ویژه و رویدادها را برجسته نشان دهید.
 4. دعوت‌نامه برای طرفداران و دنبال کنندگان از طریق هشتگ ارسال کنید.
 5. به برند شخصیت ببخشید.
 6. با اشتراک‌گذاری همان پست در فیس‌بوک، اندازه تعامل را بالا ببرید.

ویدیوها یک راه دیگر برای به‌کارگیری خلاقت، حفظ تعامل با مخاطب و ساخت جامعه‌ای که باعث دستیابی بیشتری به دنبال کننده‌های اینستاگرامی می باشد.

دسته بندی : افزایش فروش سایت